Cestování na Magická-Evropa.cz: španělská Barcelona, německý Berlín, romantická Paříž, nebo také Amsterdam či britský Londýn

DOPRAVA PO BUDAPEŠTI

letiště Ferihegy | metro | tramvaje | autobusy | taxi | parkování

Městská hromadná doprava v Budapešti je spolehliým a poměrně rychlým způsobem jak se po městě pohybovat. Systém se svým rozsahem podobá pražské MHD - v Budapešti jsou také 3 linky metra, doplněné tramvajemi (29 linek), trolejbusy (14 linek) a autobusy (přes 180 linek). Pro cesty do vzdálenějších částí města je možné využít příměstský vlak - HEV. Metro je v provozu od 5 ráno do 23 hodin až půlnoci, poté jezdí v pravidelných intervalech noční autobusové linky.

Doprava z/na letiště Budapešť Ferihegy (BUD)
Budapešťské letiště Ferihegy má dva terminály (1 a 2) s tím, že druhý je rozdělen na 2A (Schengen) a 2B. Mapy obou terminálů najdete zde. Pokud přijíždíte na letiště autem a budete ho tu nechávat počítejte s parkovným okolo 900Kč za týden (jeden den 270Kč).

Terminál 1: pro cestu do centra můžete použít vlak (zastávka je vzdálena cca 200m od terminálu), který jede na nádraží Nyugati - cena je 365 HUF (35Kč) a cesta trvá necelou půlhodinu. Vlak jezdí poměrně často (okolo 90 spojů za den) a nabízí pohodlnou, levnou a rychlou možnost přepravy.

Další možností je použít kombinaci autobus - metro, z Terminálu Ferihegy 1 jezdí bus 93 (jízdní řád z letiště, na letiště). Autobus jede na zastávku metra Kőbánya-Kispest, odkud se dostanete kamkoliv po Budapešti. Obyčejná jízdenka stojí HUF 320 (30Kč), doporučujeme koupit celodenní lístek za 1550 HUF (150Kč), který platí na veškerou MHD v Budapešti.

Třetí možností je využít minibus, který Vás doveze na přesnou adresu, kam chcete - cena závisí na lokalitě a počtu osob (průměr je kolem 250Kč za jednu cestu a 400Kč za oba směry - z letiště a na letiště) - objednávat můžete na www.airportshuttle.hu/en
Taxi do centra města stojí okolo 500Kč, je lepší objednat dopředu (viz níže)

Terminál 2: Nejlevnější možností je použít kombinaci autobus - metro, z Terminálu Ferihegy 2 jezdí bus 200 (jízdní řád z letiště, na letiště). Autobus jede na zastávku metra Kőbánya-Kispest, odkud se dostanete kamkoliv po Budapešti. Obyčejná jízdenka stojí HUF 320 (30Kč), doporučujeme koupit celodenní lístek za 1550 HUF (150Kč), který platí na veškerou MHD v Budapešti.
Další možností je výše zmíněný minibus anebo taxi (ceny jsou přibližně stejné jako z T1).

Metro v Budapešti
Tři linky budapeštského metra jsou v provozu od 4:30 do 23:10 (poté musíte použít noční autobusy), čtvrtá linka metra je ve výstavbě. Obyčejný lístek na jednu cestu stojí 320 HUF = 30Kč (celodenní 1550 HUF = 150 Kč). Prakticky neustále probíhají kontroly jízdenek u vstupu do metra nebo u východu ze stanice, nezapoměňte si jízdenku označit.

Budapest metro mapa

Tramvaje a autobusy v Budapešti
Dopravní síť autobusů a tramvají je hustá a linky jezdí v pravidelných intervalech. Veškeré informace o jízdních řádech a jednotlivých linkách najdete na oficiálním webu MHD v Budapešti - http://www.bkv.hu/
Noční linky autobusů mají číslo 9xx a zde jsou mapy MHD (denní a noční spojení) z webu bkv.hu.
MHD v Budapešti

Noční autobusové linky v Budapešti

Taxi v Budapešti
Taxíky v Budapešti mají žluté poznávací značky a sazby mají stanovené maximum - 240 HUF za kilometr (v noci až 336 HUF), nástupní sazba přes den max 300 HUF (420 v noci). Velké společnosti provozují taxi za mnohem nižší ceny než jsou tyto maxima - doporučujeme taxi objednávat telefonem (je levnější), například: Radio taxi (3-777-777), City taxi (2-111-111) nebo Buda taxi (4-333-333). Dejte si pozor zda má taxi zapnutý taxametr a také je lepší nebrat taxi stojící na letišti (často si účtují vyšší ceny než jsou povolené).

Hotelroom 125,000 Hotels Worldwide

Autem v Budapešti - parkování
Cestování autem po Budapešti je poměrně plynulé díky okruhu, který odklání prakticky veškerou tranzitní dopravu mimo město. Pokud jedete z ČR na letiště Budapešť - Ferihégy, budete muset okruh prakticky celý projet (letiště se nachází na jihovýchod od města). Parkování v Budapešti stojí od 150 do 600 HUF za hodinu podle zóny, kde se nacházíte. Platí se ve všední dny od 8 ráno do 18. nebo 20. hodiny. (opět podle zóny), parkovacá automaty jsou prakticky všude. Na některých místech je také maximální doba stání omezena na 3-4 hodiny. Více informací na: http://www.parking.hu/
Pronájem auta v Budapešti je možný na těchto webech: Autoeurope nebo EasyCar