PAMÁTKY V BUDAPEŠTI

Parlament
Budova maďarského parlamentu je největší budovou v zemi a zároveň se o ní tvrdí, že je i největším sídlem parlamentu v Evropě. Parlament se nachází na břehu Dunaje, hlavní kupole dosahuje výšky bezmála 100 metrů a v budově se nachází celkem 691 místností. Budova byla postavena na přelomu 19. a 20. století a patří k dominantám Budapešti.


Hradní čtvrť a rybářská bašta
Na druhém břehu Dunaje (městská část Buda) se na vrcholku nachází hradní čtvrť, která e nejvýznamnějším památkovým komplexem v celém Maďarsku. Dostanete se sem pohodlně autobusem č. 16, případně můžete kopec zdolat po svých. Hlavními památkami v celé čtvrti jsou Matyášův chrám, k němu přiléhající rybářská bašta (odkud je nádherný výhled Budapešť, budovu parlamentu, řeku Dunaj a řetězový most) a opodál stojící Budínský hrad.


Řetězový most
V noci nádherně osvětlený řetězový most je nejznámějším a také nejhezčím mostem přes řeku Dunaj v Budapešti. Postaven byl v polovině 19.století, ale stejně jako ostatní mosty v Budapešti byl poničen během druhé světové války. Dnešní podobu dostal v roce 1949 kdy byl obnoven k výročí 100 let od svého postavení. Cestu přes most si můžete vychutnat jak pěšky, tak autem nebo městskou hromadnou dopravou.


Bazilika svatého Štěpána
Bazilika sv. Štěpána (Istvána) se nachází přibližně 10 min chůze od budov parlamentu, případně se k ní dostanete po přejití řetězového mostu (směrem do Pešti). Vstup do baziliky je zdarma, za malý poplatek se můžete podívat i na vrchol kopule, odkud je nádherný výhled na město. Jen pár metrů od baziliky také najdete začátek nejvýznamnější Budapešťské ulice - Andrassyho třídy.


Andrassyho třída
Na této ulici dnes najdete obchody luxusních značek všeho druhu (od oblečení až po auta) a také se zde nachází několik významných památek a zajímavých míst. Ulice je asi dva a půl kilometrů dlouhá a podél najdete architektonické památky konce 19. století - nejvýznamnější z nich je budova maďarské Opery. Další zajímavostí je i Muzeum Domu Teroru (v budově bylo sídlo maďarských národních socialistů za druhé světové války a poté i státní tajné bezpečnosti za komunismu, vstupné je 900-1800HUF (www.terorhaza.hu). Pod celou délkou ulice vede také nejstarší Budapešťské metro a tunel je vybudován těsně pod povrchem. Celá ulice končí na Náměstí hrdinů, které je bránou do městského parku.


Náměstí hrdinů
Náměstí (Hösök tere) se nachází na konci Andrassyho třídy a je nejimpozantnějším náměstím celé metropole. Dominantou je vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela a po obou stranách se nachází kolonády se sochami maďarských hrdinů. Další zajímavé budovy jsou výstavní hala a muzeum umění, které se nachází po stranách náměstí. Nedaleko se nachází i proslulé Szechényiho lázně.


Centrální tržnice
Tržnice se nachází na břehu Dunaje (zastávka Fővám tér - tramvaj 2, 47 a 49) a pod jendou střechou tu najdete prodejce nejrůznějších maďarských kulinářských specialit, ovoce a také suvenýrů. Můžete tak ochutnat prakticky cokoliv z pověstné maďarské kuchyně za přiatelné ceny anebo si nakoupit suvenýry. Odutd již stačí jen přejít přes most a můžete vyrazit na vrchol skály Gellért anebo se zastavit ve stejnojmenných maďarských lázních.


Gellért a socha svobody
Skála Gellért byla pojmenována po biskupu z jedenáctého století. V dnešní době se pod ní nachází světoznámé lázně Gellért. Na vrcholku skály (která je pohodlně přístupná) najdete 14m vysokou sochu svobody, která byla odhalena v roce 1947.


Židovské muzeum a synagoga
V centru města, nedaleko zastávky metra Astoria se nachází architektonicky ojedinělá synagoga (podobnou min. v Evropě nenajdete) a na ni navazující židovské muzeum (vstupné 2000HUF, studenti 850HUF), otevřeno je od 10:00 - 17:30 (v pátek jen do 15:30).